Šta treba da znate ukoliko vas zanima posao web dizajnera

Posao web dizajnera jedan je od poslova koji se danas stalno traže. Osim ove zgodne činjenice, nudi i mogućnost odlične zarade, slobodu kretanja i odlučivanja, ukoliko se opredelite za frilens, itd.

Takođe, smatram da je još uvek u ekspanziji, s obzirom na to da je osnovno pitanje mnogih offline biznisa na koji način mogu da dođu na mrežu i ponude svoje znanje i iskustvo na neki novi način. Tako frizeri, poslastičari, lekari, advokati, arhiekte, električari i mnogi drugi (da ne kažem svi), osim svojih primarnih usluga, kreiraju i online edukacije za ljude koji žele da se bave njihovim poslom.

Dobra vest za web dizajnere ovde je da svima njima za početak treba, ukoliko ne ceo web sajt, bar jedna landing strana, putem koje će moći da predstave svoju ponudu.

Ne zaboravite da je prednost ako i za svoje primarne usluge imaju izrađenu poslovnu prezentaciju i blog.

Međutim, iako je očigledno da će za web dizajnere uvek biti posla, ne smatram da je ovaj posao za svakoga.

Zato ću u ovom prilogu sa vama da podelim neke od najvažnijih stvari koje treba da znate, ukoliko vaz zanima posao web dizajnera i želite da imate uspešne saradnje.

1. Posao web dizajnera nije lak

Posao web dizajnera ne treba da razmatrate kao opciju samo zato što ste čuli da je dobro plaćen ili, još gore, zato što neki kažu da je izrada WordPress sajtova laka 🙂

Sajt koji je početniku bilo lako da napravi ne vredi ništa, zato što ga karakterišu neke ili sve od sledećih stvari:

  • Imaju katastrofalnu strukturu, koja je jedan od najvažnijih faktora za SEO, ali i osnova na kojoj se sajt podiže i razvija;
  • Imaju lošu brzinu učitavanja – još jedan bitan faktor za SEO i korisničko iskustvo;
  • Ti dizajneri često ne znaju da upotrebe adekvatan format strane za sadržaj koji predstavljaju – mnogo puta sam videla da su blog postovi objavljeni u formi statičnih strana, što takvom sajtu onemogućava bukvalno svaku mogućnost za pozitivne rezultate;
  • Google i drugi pretraživači ih odmah prepoznaju kao nekvalitetne i automatski ukidaju mogućnost dobrog rangiranja na pretrazi;
  • I tako dalje.

Zato, ako razmišljate o ovom poslu, pre svega treba da imate afiniteta prema njemu. Važno je da vas interesuje sve što je u vezi sa boljim radom jednog sajta.

Na početku, pogotovo. Imaćete više izazova da odgovorite na zahteve klijenata nego kasnije.

2. Važno je da znate HTML i CSS

Volim da kažem da sam u svet web dizajna ušla 2010. godine, kada sam upisala i završila kurs za web dizajn Škole računara Instituta Vinča.

Da li sam nakon tog kursa mogla da počnem da zarađujem kao web dizajner? Apsolutno ne.

Ipak, to ne znači da je obuka bila loša, već da se posao web dizajnera uči samostalno, kroz knjige, tutorijale i praktične zadatke koje klijenti pred nas postavljaju svojim zahtevima.

Najveću vrednost kursa prepoznala sam u tome što sam dobila dobar pravac u kom treba da nastavim da nadgrađujem svoje znanje.

Iako formalno ne, neformalno sam neviđeni štreber. Učila sam iz svih knjiga koje su u tom trenutku bile dostupne na našem tržištu, od kojih izdvajam sledeće:

  1. Naučite Web dizajn: Vodič kroz (X)HTML, CSS i Web grafiku;
  2. CSS3 antologija;
  3. HTML5 i CSS3: Prilagodljiv web dizajn;
  4. Uvod u HTML5 za programere.

Ne preporučujem jednu, već sve knjige, i to navedenim redosledom.

Verujem da su se neki upravo iznenadili, ali ako želite da budete dobri u ovom poslu, morate da poznajete osnove 🙂🤓

Ukoliko više volite da učite iz video tutorijala, na raspolaganju vam je i besplatan kurs Osnove HTML programiranja mog prijatelja Milenka Letića, autora sajta i YouTube kanala programiranje.ba.

programiranje.ba – sajt
programiranje.ba – YouTube kanal

WordPress sam učila iz sledeće knjige:

Naučite WordPress, Tris Hussey

Srećom, imam i dobru vest. Ne morate da znate HTML i CSS pre WordPress-a.

Za ljude koji samostalno žele da se bave izradom WordPress sajtova, pokrenula sam YouTube kanal na kom objavljujem besplatne WordPress kurseve.

3. Važno je da poznajete SEO

Druga važna stvar je SEO.

SEO podrazumeva optimizaciju sajta i njegovog sadržaja za pretraživače, kako bi se sajt dobro rangirao na pretrazi.

Drugim rečima, način na koji se jedan sajt gradi osnova je za pozitivnu ocenu Google-a, a ne ključne reči za koje na kraju optimizujemo pojedinačne strane. Struktura sajta, brzina učitavanja strana, optimizacija fotografija, optimizacija za mobilne uređaje, alati koje koristimo za izradu… sve su to važni faktori u izradi jednog sajta koji utiču na SEO.

Vi ne morate klijentu da obećate prvo mesto na rezultatima pretrage za ključnu reč koju želi, ali ako ne uradite svoj deo posla kako treba, SEO konsultant, kog klijent nakon izrade sajta angažuje, neće moći da uradi svoj.

4. Kada je izrada sajtova u pitanju, “ne može” uglavnom znači “ne znam”

U pitanju je stav kom mogu najviše da zahvalim za dobre rezultate i napredovanje u ovom poslu.

Prvih godina, kada bi mi klijenti iznosili zamisao o budućem sajtu, na pitanje da li je to nešto što su zamislili moguće, uvek sam odgovarala – Naravno! Istina je da u tim trenucima pojma nisam imala kako ću to nešto i da uradim 🙂

Naravno, dogodiće se i situacije u kojima tehnički niste podržani da im ostvarite želje, ali je mnogo važno da ne govorite kako nešto “ne može” samo zato što ne znate kako to da uradite.

Takođe, “ne može” nije isto što i “ne treba”. Ako mi klijent traži rešenje za koje znam da iz određenog razloga nije funkcionalno, objasniću mu tačno zbog čega. Mnogo puta sam čak i uradila traženo rešenje, samo da bi klijent na konkretnom primeru video zašto tako smatram.

5. Klijent i vi ste na istoj strani

Ako želite da budete dobri u ovom poslu, molim vas da se manete ogovaranja klijenata. Na koje god načine da to radite, čak i kroz “bezazlene” mimove.

Suludo je čuditi se zbog “glupih” pitanja ili zahteva, jer da ih ne postavlja, klijent vas ne bi ni angažovao.

Pročitajte i sledeće:
Šta je potrebno da biste bili dobar web dizajner?

U nekim situacijama će klijent, iz vama nepoznatih razloga, da zauzme nepoverljiv, čak i neprijateljski stav. Važno je da takvo ponašanje ne doživite lično i da mu strpljivo stavite do znanja da imate isti cilj – da na kraju saradnje bude zadovoljan jer je odabrao da radi baš sa vama.

Jednom se desilo da mi je klijentkinja dala potpuno druge smernice u odnosu na ono što želi. Istina je bila, zapravo, da nije ni znala šta tačno želi. Poslala mi je svoj sadržaj i jedan sajt kao inspiraciju, da bi, kada je posao bio završen, rekla da uopšte nije zadovoljna.

U stvari, nije mogla da zamisli finalni rezultat pre nego što ga je videla. Mnogi klijenti ovo nisu u stanju.

Međutim, nije preuzela odgovornost za pogrešne smernice, već je reagovala pasivno agresivno.

Privatno, pasivnu agresiju ne tolerišem. U poslu, ipak, moramo da budemo mudriji.

Osim toga, moj deo odgovornosti ovde je bio što je nisam uključila u kreativni proces na polovini izrade, kao što uvek radim, već sam posao uradila do kraja.

Tako sam sela i procenila da će me manje živaca koštati da joj izradim potpuno novi sajt (kojim je sada oduševljena), nego da pokušavam da joj objasnim kako ”nije do mene”. U krajnjem slučaju, cilj u ovom poslu je zadovoljan klijent, a ona u tom trenutku to nije bila. Nebito čijom greškom.

Znajte i da ne bih u svakoj situaciji isto reagovala, ali to nije tema ovog teksta. 🙂 Svakako je ceo jedan modul na mom mentorskom programu posvećen odnosu sa klijentom.

Pročitajte i sledeće:
Šta je uloga dizajnera, a šta klijenta tokom izrade web sajta

6. Bićete najzahvalniji na najzahtevnijim klijentima

Verovali ili ne! 🙂

Imala sam klijente koji su bili neviđeni pain in the ass 🙂Ovo je bilo prvih godina mog rada.

To su bili ljudi koji tačno znaju šta žele, a kako moj nedostatak veština u tom trenutku nije na najbolji način mogao da odgovori zahtevima, nastavili su da me guraju preko svih granica kako bi konačno bili zadovoljni.

Njima sam danas najzahvalnija, jer se ne postaje bolji web dizajner sa klijentima koji se oduševljavaju šta god da uradite.

7. Odgovornost je na vama

Klijenti nas ne angažuju samo da im izradimo sajt, već da umesto njih vodimo računa o svakom delu kreativnog procesa koji podrazumeva mnogo više od finalnog sklapanja informacija u web strane.

Klijent nije u obavezi da zna bilo šta što je u vezi sa izradom i radom sajta, ali mi jesmo. Zato je naš deo posla sve da organizujemo i vodimo klijenta kroz faze i zadatke koje izrada jednog sajta podrazumeva.

8. Jedini cilj je zadovoljan klijent

Meni se ne dopadaju baš svi sajtovi koje sam izradila, ali su zato njihovi vlasnici zadovoljni.

Zadovoljni klijenti generišu još klijenata. I zaista, preporuka je najmoćnija reklama koju možete da imate.

Ovde je potrebno da osvestite i otpustite sujetu, koju sam primetila da mnogi dizajneri imaju, i ne raspravljate sa klijentom o ukusima.

Vaš fokus treba da bude kvalitet izrade, da sajt “ispod haube” bude fantastično izrađen (ono o čemu klijent ne zna ništa), a da li će sekcije da budu plave ili zelene boje, prepustite klijentu da odluči.

Moji klijenti znaju da ću uvek da predložim bolje rešenje, ukoliko tako smatram, ali da je njihova poslednja.

Zaključak

Nadam se da ste bar upola uživali u čitanju ovog teksta, kao što sam ja uživala dok sam ga pisala 🙂

Posao web dizajnera je sjajan, može da vas ispuni na mnogo različitih nivoa i načina. I, ako ste prepoznali da vam sve o čemu sam ovde pisala deluje uzbudljivo, onda je za vas. 😉

Ukoliko želite da vam pomognem da steknete neophodno znanje i samopouzdanje, kako biste se izradom sajtova bavili profesionalno, prijavite se na moj mentorski program.

Hvala na vremenu i pažnji koje koje ste izdvojili za čitanje ovog teksta. Za još ovakvog sadržaja, prijavite se na newsletter putem sledeće forme 🙂

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Autor teksta: Maja Vučković

Ćao, ja sam Maja.

Izradom sajtova se bavim od 2010, a pisanjem tekstova za blog od 2016. godine.

Volim da kreiram sajtove, pišem i delim znanje i iskustvo koje sam tokom prethodnih godina stekla.

Ukoliko vam je potrebna pomoć pri izradi sajta, podrška u pokretanju bloga ili i sami želite da naučite da pravite sajtove, pišite mi na email hello@majavuckovic.com.

Svoje pitanje ili komentar možete da napišete u sekciji ispod
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Pošaljite upit

Da li ste zadovoljni posetom?

Molim vas da mi pomognete da unapredim kvalitet sajta, tako što ćete da odgovorite na ovu kratku anketu.

Zakaži konsultaciju

Nakon prijave, dobićeš mejl sa instrukcijama za plaćanje i linkom za zakazivanje termina koji ti odgovara.
Hvala na poverenju!

Prijavi se na mentorski program

U roku od 24h stiže ti mejl sa daljim instrukcijama.
Hvala na poverenju!
S obzirom na to da do sada nisi radila u WordPress-u, mentorski program u ovom trenutku nije za tebe, ali individualne konsultacije jesu.

Saznaj više putem ovog linka.