Kako da odaberete odgovarajuće ime za domen?

Za odabir odgovarajućeg domena, nažalost, ne postoji čarobna formula, ali se može reći da dobra imena domena imaju sledeće osobine:

  • lako se pamte;
  • lako se pišu;
  • lako se dovode u vezu sa sajtom koji predstavljaju.

Ukoliko već imate prepoznatljiv brend, lako je, ali šta kada pokrećete blog ili online biznis čiji pravac kretanja na samom početku ne možete da predvidite?

Ime domena igra važnu ulogu u uspešnosti jednog sajta.

Međutim.

Tekstovi o odabiru domena uglavnom upozoravaju kako je izuzetno važno da na samom početku napravimo dobar izbor, inače ćemo kasnije imati toliko problema, da promena domena maltene i neće biti opcija.

Ovo je štetno i potpuno netačno.

Istina je da promena domena nakon nekoliko godina rada sajta može da dovede do nepotrebnih komplikacija, dodatnih troškova i ostajanja bez trenutne pozicije na Google-u, ali rigidno držanje za stari domen samom biznisu može da napravi mnogo veću štetu.

Daću vam svoj primer.

Domen majavuckovic.com sam zakupila prvi put 2010. godine. Tekstove o blogovanju sam na tom domenu počela da objavljujem krajem 2016. godine. Do aprila 2019, kada sam zakupila domen savetizablogere.com, na majavuckovic.com već sam imala razvijen organski saobraćaj i prvo mesto na pretrazi za najkonkurentnije ključne reči u niši.

Međutim, kako sam ja primarno web dizajner i bavim se izradom sajtova, postalo je očigledno da tekstovi o blogovanju treba da nastave život na samostalnom domenu.

Sve što podrazumeva menjanje domena sam mogla lako da prihvatim, osim činjenice da ću ponovo morati da čekam par godina na organski saobraćaj koji sam do tog trenutka izgradila. Bar su me tako upozoravali u svim tim silnim tekstovima o odabiru i menjanju domena.

Na moje oduševljenje, ne samo da sam povratila stari saobraćaj u roku od mesec ili dva (zaboravila sam tačno, ali duže od toga nije trajalo), već je saobraćaj na novom domenu nakon tog prvog perioda porastao.

Razlog za ovakav rezultat nije slučajnost, ali nije ni tema ovog teksta. To sam uspela primenom svega o čemu ovde i na Savetima za blogere sve ovo vreme govorim.

Baš zato što niko ne želi da “napravi grešku”, ceo proces oko izbora imena domena često ume da bude iscrpljujući, pa i stresan. Upravo zato sam na početku ovog teksta podelila svoje iskustvo.

Da, sjajno je ako iz prve “ubodete” domen koji će moći da prati vaš poslovni rast, ali ako se nakon par godina ispostavi da treba da pređete na novi (ili vam kao meni zatreba još jedan), NIJE SMAK SVETA.

Sada kada sve ovo znate, vreme je čujete nekoliko saveta koji će vam pomoći pri odluci o izboru imena domena.

1. Držite se standardnih i utvrđenih ekstenzija domena

Danas postoji mnogo ekstenzija domena koje su nam dostupne, od standardnih kao što su: .com, .net i .org, do onih novih koje se odnose na određenu nišu: .club, .biz, .pizza, .photography, .blog, itd.

Najbolje je da se držite odavno uspostavljene i kredibilne ekstenzije .com. Ili eventualno nacionalne ekstenzije svoje zemlje – .rs, .ba, .hr, itd.

Nove ekstenzije domena još uvek izazivaju veliko nepoverenje kod posetilaca i deluju neprofesionalno.

Osim toga, ukoliko za ime svog domena izaberete, na primer, marko.photography, mnogi korisnici će pretpostaviti da u nastavku treba dodati .com i tako završiti na nepostojećoj strani sajta photography.com.

2. Koristite ključne reči

Ključne reči takođe igraju važnu ulogu. Na osnovu njih pretraživači dolaze do zaključka o čemu je na vašem sajtu reč.

Ako na svom sajtu imate kvalitetan i dobro organizovan sadržaj, ključne reči u nazivu domena dodatno će da doprinesu boljoj poziciji na Google-u.

Kao što su meni kada sam tekstove o blogovanju preselila na domen savetizablogere.com.

3. Neka naziv domena bude kratak

Iako su ključne reči važne, pazite da ne preterate u njihovom broju. Na primer, domen majavuckovicizradawebsajtova.com bi u mom slučaju zaista bio besmislen.

4. Izbegavajte crtice u nazivu domena

Nikada ne kreirajte domen sa crticom jer, takvi domeni uglavnom ukazuju na web lokacije sa neželjenim sadržajem. Ovako ćete izbeći mogućnost da na svoje posetioce ostavite pogrešan utisak.

Takođe se često dešava da korisnici zaborave da upišu crticu, pa vrlo lako mogu da završe na tuđem sajtu ili nepostojećoj adresi.

Zaključak

Proveru dostupnosti domena koji želite da zakupite, možete da obavite na sajtu DreamWeb hosting provajdera. Ukoliko je željeni domen slobodan, na licu mesta možete da obavite i njegov zakup.

Ukoliko vam je uz domen potreban i hosting, pročitajte prilog Vodič za zakup domena i hostinga ili pogledajte sledeći tutorijal:

Hvala na vremenu i pažnji koje koje ste izdvojili za čitanje ovog teksta. Za još ovakvog sadržaja, prijavite se na newsletter putem sledeće forme 🙂

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Autor teksta: Maja Vučković

Ćao, ja sam Maja.

Izradom sajtova se bavim od 2010, a pisanjem tekstova za blog od 2016. godine.

Volim da kreiram sajtove, pišem i delim znanje i iskustvo koje sam tokom prethodnih godina stekla.

Ukoliko vam je potrebna pomoć pri izradi sajta, podrška u pokretanju bloga ili i sami želite da naučite da pravite sajtove, pišite mi na email hello@majavuckovic.com.

Svoje pitanje ili komentar možete da napišete u sekciji ispod
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Pošaljite upit

Da li ste zadovoljni posetom?

Molim vas da mi pomognete da unapredim kvalitet sajta, tako što ćete da odgovorite na ovu kratku anketu.

Zakaži konsultaciju

Nakon prijave, dobićeš mejl sa instrukcijama za plaćanje i linkom za zakazivanje termina koji ti odgovara.
Hvala na poverenju!

Prijavi se na mentorski program

U roku od 24h stiže ti mejl sa daljim instrukcijama.
Hvala na poverenju!
S obzirom na to da do sada nisi radila u WordPress-u, mentorski program u ovom trenutku nije za tebe, ali individualne konsultacije jesu.

Saznaj više putem ovog linka.